A hasra hízás okai
Miért pocakosodunk?
A hasi zsírtól nehezen tudunk megszabadulni, sokszor a legnagyobb erőfeszítés ellenére is makacsul ragaszkodik hozzánk, a legeredményesebb megoldás szakértők szerint a zsírleszívás lehet. Hátterében a genetikai tényezők, a helytelen táplálkozás és a mozgásszegény életmód mellett egyéb problémák is állhatnak. Ismerd meg a hasi hízás okait a lapos has és az egészséged érdekében!
A hasra hízás anatómiája
A hasi zsír sokszor látványra egyszerű túlsúlynak tűnik, pedig mindenki rendelkezik vele és fontos a szerepe, bizonyos mértékig szükség van rá. A hasüregben elhelyezkedő létfontosságú szerveink védelmét szolgálja külső behatásoktól. Jellege éppen ezért eltér a testünk más területén található zsírtól, nem a bőr alatt, hanem a hasüregben található. Nem mindegy azonban, hogy mekkora mennyiségű hasi, azaz zsigeri zsír termelődik, amennyiben a hasi hízás eltér a normális szinttől, károsan befolyásolhatja az egészségünket, vagy éppen már egy meglévő egészségügyi probléma húzódhat a háttérben. Mindenképpen ismerni kell a hasra hízás okait, és fel kell kutatni a problémát a megoldás érdekében.
A hasra hízás egészségügyi kockázatai
Mielőtt azt gondolnánk, hogy a hasunkon kialakuló zsírpárna csupán esztétikailag zavaró, jó ha tudjuk, hogy súlyos betegségeket is okoz a hasi zsír mennyiségének jelentős mértékű növekedése. Talán az egyik legalapvetőbb probléma, hogy a has egyszerűen nyomja a belső szerveket, így azok vér- és oxigénellátása csökken, ez pedig számos betegség kialakulásához vezethet. A nagy hassal rendelkezők általános tünete a nehézlégzés, nemcsak azért, mert nyomja a hasi zsír a tüdőt, hanem az egész szervezet oxigénellátása is csökken. A nagy has növeli az asztma kialakulásának esélyét is.
A Harvard Egyetem 2005-ös kutatása szerint minden 5 cm-es derékbőség növekedés 10 százalékkal növeli, a szív- és érrendszeri betegségek, az agyvérzés és a szívroham, valamint a koszorúér megbetegedések kockázatát.
A zsigeri zsírból ezenkívül sejtkárosító vegyületek is kerülhetnek a szervezetbe. A hasi zsír csökkenti az ösztrogén termelést, amely a mellrák kockázatát növeli, valamint a hasi hízás fontos fehérjék termelődését is befolyásolja, amely a végbélrák kialakulásában is szerepet játszhat. A hasi hízás növeli a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát, mert a hasi zsír hatására növekszik a vércukorszint.
Kutatások szerint a demencia és az Alzheimer-kór kialakulásának is nagyobb esélye van azoknál, akiknél kórosan nagy mennyiségű hasi zsír keletkezik.
Látható tehát, hogy a hasra hízás egy alapvetően veszélyes és egészségromboló állapot, amely ellen mindenképpen tenni kell valamit radikálisan. A leggyorsabb megoldás, amely az egész szervezetünk megkönnyebbüléséhez vezet, a zsírleszívás. Nemcsak esztétikai, de egészségmegőrző szerepe van a ma már rutinműtétnek számító beavatkozásnak.
A hasra hízás 4 oka
Alapvetően 4 féle hasi hízást különböztetünk meg a jelenség hátterében meghúzódó okok alapján. Lehet örökletes probléma, de valamilyen betegség, vagy különböző élethelyzetek is befolyásolhatják a hasi zsír mennyiségét.
1. Táplálkozás, ivási szokások a hasi hízás hátterében
Sajnos a mai, modern táplálkozás nem kedvez a lapos hasnak, az egészségtelen étkezés az egész test, ezen belül pedig a has és derék elhízásához vezet.
A túlnyomó többségben finomított szénhidrátokat tartalmazó ételek, a cukros italok és ételek fogyasztása, a gyorséttermi koszt alapvetően intenzív inzulinválaszt váltanak ki. Ennek következtében nemcsak a vércukorszint, de az energiaszint is folyamatosan ingadozik.
Tehát, ha az étrendünk túlnyomó többségben üres kalóriákból, fehér kenyérből, fehér rizsből, tésztából és zsíros, cukros ételekből áll, valamint víz helyett mindig cukros üdítőket iszunk, garantáltan mindent megtettünk a hasra hízásért – és az egész testünk elhízásáért.
A sörhas kifejezése mindenki számára ismert, persze nemcsak a sör, de más alkohol fogyasztása is fokozza a hasi zsír kialakulását. Míg a nagy mennyiségű folyadék egyébként is a haskörfogat növekedésével jár, az alkohol más miatt is fokozza a hasi zsír termelődését. Ha alkoholt fogyasztunk, a májunk először azt kezdi el lebontani, hogy minél hamarabb megszabaduljon tőle a szervezet, a zsír ezért könnyebben és nagyobb mennyiségben raktározódik el a hasban (is).
Az alkoholfogyasztás csökkentése és a kiegyensúlyozott táplálkozás segítség a hasra hízás megszüntetésében. Fogyasszunk többségében összetett szénhidrátokat, rostban gazdag ételeket és az étrendünk tartalmazzon fontos fehérjéket, telített zsírsavakat! Legyen egyensúlyban a táplálkozásban a zöldségek, gyümölcsök fogyasztása, figyeljünk rá, hogy vitaminban gazdag étrendünk legyen, és ne feledkezzünk meg az olajos magvakról, teljes kiőrlésű gabonáról sem!
Kutatások igazolják, hogy a zöld tea támogatja a hasznos bélbaktériumokat, igyunk minél többet, hiszen az egész szervezetre pozitív hatást gyakorol.
2. Hormonok okozta hasi hízás
A hasi hízás hátterében a hormonrendszer működési zavarai, annak betegsége is állhat. Az úgynevezett PCOS, a policisztás ovárium szindróma (PCOS – komoly és fájdalmas betegség) a nők jelentős százalékát érinti. A betegség nemcsak nőgyógyászati probléma, hanem az egész hormonháztartást befolyásolja. A túl magas tesztoszteronszint következtében a peteérés leáll, a petefészek degenerálódik, és egyre több ciszta keletkezik rajta. A felborult hormonháztartás hatására kísérő tünetként növekszik a hasi zsír mennyisége.
A változókor a nők alkatában is változást hoz. A menopauza után, az ösztrogén szint csökkenésének köszönhetően lassul az anyagcsere, és azok is tapasztalhatják a hasi elhízást, akik korábban inkább más területre híztak.
A pajzsmirigy alulműködése is lehet a hasi hízás oka. Ha az anyagcserénk jól működik, a szervezetünk megfelelő mennyiségben égeti a zsírt, tehát a pajzsmirigy hormonjai jól működnek. Amennyiben alulműködik, az ellenkezője történik, tehát nem égeti kellő mennyiségben a zsírt, ami hasi elhízáshoz vezet.
Az inzulinérzékenység jele is lehet a hasi zsír mennyiségének normálistól eltérő mértéke. Az úgynevezett adiponektin hormon a zsírsejtekben termelődik. Minél magasabb a szintje, a szervezet energiafelhasználása annál nagyobb, komoly súlyfelesleg alakulhat ki azonban, ha felborul a szervezet adiponektin szintje.
Figyelni kell a szénhidrát mennyiségének optimális szintjére is. Ha túl kevés szénhidrátot eszünk, felborul a hormonrendszerünk, ha túl sokat, sok zsír raktározódik el és növekszik a hasi zsír mennyisége is.
Az adrenalin hormon nem megfelelő termelődése is okozhat hasi hízást, a normális adrenalinszint ugyanis serkenti a zsírégetést. Segíti a cukor- és zsírraktárak felszabadítását a szükséges energiatermeléshez, ha azonban felborul valami miatt – pl. stressz –, az egész folyamat megváltozik.
3. Stressz okozta hasi hízás
Ahogyan korábban említettük, a stresszes életmód az egész szervezetünk működésére hatással van és számos betegség kialakulásáért felelős. A szakértők még nem tudják pontosan, hogy hogyan, de a hasi elhízás hátterében is állhat a stressz. Az egyik kiváltó ok az úgynevezett kortizol, azaz stressz hormon mennyiségének növekedése, amely hatására megemelkedik a vércukorszint, így növekszik az étvágy. Ennek alapvetően túlélési szerepe van. Ha többet eszünk, nagyobb teljesítményre leszünk képesek és el tudunk futni a mammut elől. Ma már nincs szükség erre, hiszen a stresszt kiváltó helyzetektől nem tudunk többnyire elszaladni, ezek mentálisan érintenek. A fölösleges hormontermelésre azonban ugyan úgy reagálunk és túl esszük magunkat.
A stresszel összefüggésbe hozható a bioritmusunk felborulása, a túl kevés vagy túl sok alvás, amely szintén felelős lehet a hasi zsír kialakulásáért. Kutatások szerint azok, akik öt vagy annál kevesebb órát alszanak naponta, háromszor nagyobb eséllyel lesznek túlsúlyosak.
A stressz, csakúgy, mint az alváshiány, arra készteti a szervezetet, hogy raktározzon és spóroljon az energiával.
4. Örökölt hasi zsír és a terhesség okozta hasi zsír
Nincs mit szépíteni rajta, a pocakot bizony örökölheted is! Éppen ezért, ha tudod, hogy a családtagjaid között van, akinél túl sok hasi zsír alakult ki, érdemes még jobban odafigyelni erre a területre! A genetikai jellegű hasi hízást akkor is nehéz orvosolni, ha egyébként vékony alkattal rendelkezel és csak hastájékon vagy erősebb, megfelelő táplálkozással és mozgással azonban sokat tehetsz a lapos hasért.
A terhesség nyomot hagy a testen, elsősorban a melleket és a has, derék alakját változtatja meg, mely szülés után nehezen, vagy egyáltalán nem nyeri vissza az eredeti formáját.
Nemcsak a nagy súlygyarapodás, de várandósság alatti kötőszövetek nyúlása is befolyásolja a szülés utáni megereszkedett has kialakulását.
A terhesség egyik szövődménye a hasizom hosszanti irányú szétnyílása, amely minden esetben orvosi konzultációt és általában orvosi beavatkozást igényel.
Bár a hasi zsír ebben az esetben is nagyon nehéz feladat elé állítja a nőket, a terhesség után a bőr és a hasfal drasztikus változását kell helyreállítani. Hasplasztikával, zsírleszívással maximálisan orvosolható a probléma.
A hasra hízás megszüntetése
Ha felkutattuk a hasi elhízás okát, és elszántuk magunkat, hogy mindent megteszünk a lapos hasért, jó ha tisztában vagyunk vele, milyen lehetőségeink vannak!
Természetesen azonnali életmódváltással és a kiváltó ok megszüntetésével sokat tehetünk a hasi zsír elleni küzdelemben. Diétával és kitartó mozgással nemcsak a hasi elhízást minimalizálhatjuk, de az egész szervezetünk meghálálja majd a tudatos és egészséges életmódot.
Emellett láthatjuk, hogy milyen komoly szövődményei vannak a hasi zsír normálistól eltérő szintjének, a gyors és eredményes megoldás tehát nemcsak esztétikai szempontból fontos, hanem az egészségünk érdekében is. Mivel az egyik legproblémásabb területről beszélünk, a makacs hasi zsír sokszor a legnagyobb erőfeszítés mellett sem tűnik el a kívánt mértékben. Gyors orvosi megoldás a zsírleszívás, ami valóban egy csapásra minimalizálja a kockázatát a hasi elhízás szövődményeinek.
Zsírleszívással előzzük meg a hasi hízás kockázatait
A zsírleszívás a leggyorsabb és leghatékonyabb eljárás a hasi elhízás kockázatainak minimalizálására, valamint a lapos has elérésére. A zsírleszívás azonnali eredményt hoz és minimális kellemetlenséggel jár, a legmodernebb eszközökkel és profi orvosok szaktudásával rutin beavatkozásnak számít. A műtét utáni gyógyulás gyors, végeredményként a bőrfelszín is egyenletes marad.
A plasztikai sebésszel való konzultáció során választhatjuk ki közösen – a szakértő javaslatára –, hogy milyen típusú zsírleszívást alkalmazzanak a hasi zsír megszüntetésére.
Többféle eljárás létezik, a különbség ezekben a zsírszövet fellazításának a technikája. A plasztikai sebész egy apró, néhány milliméteres bemetszésen egy vékony csövet vezet a kezelt területbe. Vákuumos, vibrációs, vagy ultrahang vezérelt technikával először fellazítja a zsírszövetet, hogy könnyen, gyorsan és maradéktalanul el tudja távolítani a felesleges zsírt.
A műtét után a has gyorsan regenerálódik, a zsírleszívás egynapos rutin műtétnek számít. Természetesen a tökéletes végeredmény érdekében minden orvosi instrukciót be kell tartanunk, ahhoz pedig, hogy hosszú távon örülhessünk a lapos hasnak, meg kell előzni a hasi zsír újbóli kialakulását!
Megfelelő életmóddal, egészséges táplálkozással és rendszeres mozgással, valamint a stressz minimalizálásával és elegendő alvással megőrizhetjük a lapos hasat és persze az egészségünket is.
Előzd meg a hasi zsír egészségügyi kockázatait, kérj időpontot kollégáinktól konzultációra zsírleszíváshoz!